Jak konserwować drzwi zewnętrzne

Jeśli chodzi o konserwację zewnętrznych drzwi drewnianych i utrzymanie innych przednich wejść, większość właścicieli domów nie robi wiele, aby chronić je przed tym, na co są narażeni każdego dnia. Jeśli masz drzwi, które zostały już uszkodzone przez elementy, lub chcesz dowiedzieć się, jak przywrócić zniszczone drewniane drzwi w domu, który remontujesz, wszystko, co musisz wiedzieć, jest tutaj.

Konserwacja drzwi zewnętrznych

Konserwacja zewnętrznych drzwi drewnianych jest ważna dla długowieczności i prawidłowego funkcjonowania przedpokoju. Czynności takie jak czyszczenie zawiasów i montażu klamek należy wykonywać tylko co sześć do 12 miesięcy, podczas gdy czynności, takie jak wycieranie i olejowanie drewna drzwi zewnętrznych, należy wykonywać częściej. Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji zewnętrznego wejścia:

Jak czyścić drzwi zewnętrzne

Prosty roztwór łagodnego płynu do mycia naczyń i ciepłej wody z czystą, gładką szmatką to najlepszy sposób na czyszczenie drzwi zewnętrznych. Wycieraj, aż nie będzie już więcej brudu ani kurzu, przesuwając po powierzchni i pozwól drzwiom wyschnąć. Jeśli masz drewniane drzwi, zastosuj wysokiej jakości olej; w przypadku drzwi z włókna szklanego lub metalu po czyszczeniu można nałożyć cienką warstwę wosku do mebli – tylko upewnij się, że jest to bardzo lekka warstwa! Aby uzyskać najlepszą konserwację zewnętrznych drzwi drewnianych, czyść je raz w tygodniu, a drzwi metalowe i z włókna szklanego czyść co najmniej raz w miesiącu.

Wybierz najlepszy olej do drzwi drewnianych

Najlepszy olej do drzwi drewnianych różni się w zależności od rodzaju drewna, ale najlepsze marki będą składać się głównie z oleju Tung lub oleju lnianego lub ich kombinacji. Aby uzyskać optymalne wyniki, możesz kupić czysty olej lniany: schnięcie trwa nieco dłużej, ale jest to najlepsze dla długoterminowego zdrowia drewnianych drzwi zewnętrznych.

drzwi wejściowe Gerda

Chroń drzwi wejściowe przed uszkodzeniem przez słońce

Najlepszym sposobem ochrony drzwi wejściowych przed słońcem jest wykończenie ich lakierem zawierającym składniki blokujące promieniowanie UV. Jeśli twoje drzwi nie są wykończone lakierem lub farbą blokującą promieniowanie UV, rozważ zeszlifowanie ich i odnowienie za pomocą takiego, który to robi; te wykończenia zapobiegają również uszkodzeniom spowodowanym śniegiem, deszczem, wilgocią i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Pamiętaj: większość drzwi ma 5–10-letnią gwarancję — jeśli Twoje wykończenie zużyje się z powodu uszkodzeń słonecznych przed wygaśnięciem gwarancji, możesz je odnowić lub wymienić za darmo.

Jak przywrócić wyblakłe drewniane drzwi?

W przypadku starszych drzwi drewnianych, które wymagają renowacji, najlepiej zdjąć drzwi z zawiasów, usunąć cały sprzęt, położyć je na dwóch kozłach i zeszlifować do drewna. To usuwa starą farbę, wykończenie lub lakier i pozwala sprawdzić, czy drzwi nie mają pęknięć lub wymagają innych napraw. Kiedy masz drzwi do gołego drewna, zetrzyj cały pył drzewny i odnów lub pomaluj je w środowisku wolnym od kurzu, aby uniknąć osadzania się zanieczyszczeń w nowej warstwie podczas wysychania.

W czasie gdy drzwi wysychają, popracuj nad okuciem: zdejmij zespół klamki, wyczyść go i nałóż warstwę smaru silikonowego na wewnętrzne mechanizmy (zespół zatrzasku i trzpień). Gdy drzwi są wyłączone, upewnij się, że zawiasy są w dobrym stanie: dokręć luźne śruby zawiasów, zetrzyj brud nagromadzony przez miesiące lub lata i posmaruj zawiasy smarem silikonowym lub WD-40. Po ponownym zainstalowaniu sprzętu i ponownym zawieszeniu drzwi w ramie, będą wyglądać zupełnie nowe — to najlepsza część nauki, jak przywrócić zniszczone drewniane drzwi!